KaÅŸ Antalya

Akdeniz’in bozulmamış beldelerinden biri olan KaÅŸ, Antalya’dan Fethiye’ye uzanan sahil ÅŸeridinde yer alan ÅŸirin bir liman kasabasıdır. Batıyı Toros DaÄŸlarının dik yamaçlarının denizle buluÅŸtuÄŸu noktada; yarımadalar, adacıklar ve komÅŸusu Meis Adası ile kuÅŸatılmıştır.
KaÅŸ‘ın ı.ö. 2. bin yılındaki isminin Habessos olduÄŸu ileri sürülür. ÅŸehirde bulunan ve iki ayrı dilde yazılmış bir yazıta göre, antik dönemde, Orta Lykia Bölgesi’nin eski liman kenti Antiphellos’un üzerine kurulmuÅŸtur. 20. Yüzyılın baÅŸlarına kadar da Andifli olarak adlandırılmıştır. Bölge ormanlarından elde edilen sedir aÄŸacı, meÅŸe palamudu ticareti ve süngercilik sayesinde geliÅŸerek, kendine yeten zengin bir ÅŸehire dönüşmüştür.
KaÅŸ‘ın tarihsel kalıntıları arasında en dikkat çeken anıtlarından biri, Uzun çarşı Caddesi üzerinde karşımıza çıkan ve ı.ö. 4. yüzyıla tarihlenen bir lahiddir. Kent içinde dolaşırken birçok kaya mezarları, lahitler ve “mausoleion” adı verilen mezar anıtları ile karşılaÅŸmak mümkündür.
Akropol olarak nitelenen yükseltinin Meis Adası’na bakan yüzünde, günümüze ulaÅŸabilmiÅŸ, işçiliÄŸi düzgün sur kalıntıları görünür. ÅŸehrin batısında, Antiphellos’un Hellenistik Dönem’e tarihlenen tiyatrosu ise oldukça saÄŸlamdır.
KaÅŸ, tarihi eserleri yanında tam bir doÄŸa cennetidir: Büyük çakıl, Küçük çakıl ile Kalkan yolu üzerinde bulunan Akçagerme ve KaputaÅŸ plajları, tertemiz sularında serinleyebileceÄŸiniz yerlerdir. Ayrıca, sadece denizden ve yürüyüş rotasından ulaşılabilen, antik Sebeda kentini ve Antiphellos’un ikinci limanı olan LimanaÄŸzı Plajı’nı da unutmamak gerekir. DoÄŸayla tarihin bütünleÅŸtiÄŸi Kekova’ya (Simena) yine tekneyle gidilebildiÄŸi gibi, karadan üçağız’a (Theimioussa) gidilip ardından motor veya deniz kanosuyla (sea kayak), batık kent ve inci gibi iÅŸlenmiÅŸ koylar gezilebilir. KaÅŸ‘ın çevresinde yer alan maÄŸaralardan Mavi MaÄŸara, Aşırlı Adası Deniz MaÄŸarası, Kekova Adası Deniz MaÄŸarası, güvercinleri ile ünlü Güvercinlik MaÄŸarası, tüysüz yarasaları ve ayazma kalıntısı ile Hıdrellez MaÄŸarası dikkat çekicidir.

DoÄŸa aktiviteleri merkezi olarak ilginin her geçen gün arttığı KaÅŸ, Akdeniz’in en Önemli dalış merkezi olma yolundadır. DeÄŸiÅŸken kıyı yapısı, antik batık ve amphoraları, modern gemi ve uçak batıkları, resif, kanyon ve maÄŸaralar ile fauna ve floranın zenginleÅŸtirdiÄŸi, yasak bölgelerin büyük bir bölümünün dalışa açıldığı, güçlü akıntıların olmadığı, berrak ve turkuaz deniziyle bu ilgiyi hak eder.

Son yılların ilgi çeken su sporlarından kano yapmak isteyenlere de heyecan verici seçenekler sunar bölge. KaÅŸ‘ın (Antiphellos-Sebeda) ve Kekova’nın (Theimioussa-Simena) tarih ve doÄŸa güzellikleriyle süslü eÅŸsiz koylarında deniz kanosu (sea kayak), sakin akan suları ile EÅŸen ve Dalaman çayları’nda da, nehir kanosu yapılmaktadır.

KaÅŸ, iklim koÅŸulları ve yeryüzü ÅŸekilleri açısından yamaç paraşütü aktivitesi için de son derece elveriÅŸlidir. Paragliding meraklıları, deneyimli hocalar eÅŸliÄŸinde yeÅŸil daÄŸlardan süzülürken, muhteÅŸem KaÅŸ ArÅŸipel’ini izleyerek kendilerini berrak suların kıyısına bırakabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir